• 31.10.2024 13:17

МЕДИЧНИЙ КАБІНЕТ

Чат-бот з вакцинації

Актуальна інформація про інфекції та щеплення тепер у зручному Телеграм-боті! Чат-бот з вакцинації розробила громадська спілка “Коаліція за вакцинацію” в рамках проєкту USAID “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я“, аби вакцинуватися українцям стало ще легше та зручніше.

Аби скористатися сервісом, просто відскануйте qr-код, введіть у Телеграм-пошук ім’я @UaVaxBot чи перейдіть за посиланням https://t.me/UaVaxBot

З чат-боту ви дізнаєтесь про таке:

  • інфекційні ризики для українців та захист від інфекцій;
  • відповіді на поширені запитання про вакцини та щеплення;
  • офіційні ресурси з інформацією про інфекції та вакцинацію.

Уже зараз UaVaxBot може розрахувати графік щеплень за датою вашого народження! А в майбутньому із його допомогою можна буде записатись на вакцинацію або зв’язатись зі своїм лікарем.

Приєднуйтесь, тестуйте бот на зручність і залишайте свої відгуки!

  1. Перейдіть за посиланням https://t.me/UaVaxBot (або відскануйте qr-код чи введіть у Телеграм-пошук ім’я @UaVaxBot);
  2. Надайте сервісу контактні дані (поділіться номером телефону);
  3. Оберіть розділ, що вас цікавить, та отримайте відповідь на своє питання чи іншу необхідну вам інформацію.

Сезонні хвороби


Цілий рік наш організм схильний до різних захворювань. Ви запитаєте, які з них мають сезонність і до чого треба бути готовим з приходом кожної пори року?

Знаєте, сезонність проглядається у розвитку багатьох хвороб. У першу чергу серед них: інфекційні, алергічні і навіть захворювання шлунково-кишкового тракту та серцево-судинної системи. Я вже не кажу про наш психологічний стан, який також може змінюватися з приходом різних пір року.

Усі інфекції, якими можна заразитися природним шляхом: через повітря, з’їдені продукти, або від комах – мають сезонність. У холодну пору року ми спостерігаємо збільшення частоти респіраторних інфекцій, влітку переважають кишкові.

Існує епідеміологічний календар, що рекомендує звернути увагу на почастішання тих чи інших випадків, у залежності від сезону.

Як вже говорилося вище, осінні й зимові місяці “радують” нас кількістю респіраторних інфекцій.

Січень, лютий – це час грипу та подібних йому захворювань.

Березень, квітень – характеризуються спалахами вітряної віспи, після прогулянок у парках про себе нагадують кліщі.

Літо – час харчових токсикоінфекцій, тифоподібних захворювань. Кір, вітряна віспа, що почалися навесні, продовжують циркулювати й влітку.

Як можуть доповнити кардіологи – влітку помітне почастішання випадків інфарктів та інсультів.

Алергологи підказують – серпень багатий сезонними загостреннями алергічних проявів.

Психіатри і психотерапевти нагадують – восени і взимку збільшується кількість депресивних розладів.

Виходить, що наше здоров’я знаходиться під загрозою цілий рік і розслаблятися взагалі не варто? Як запобігти хворобам, захистити свій організм?

Насправді все не так страшно, досить дотримуватися елементарних правил і прислухатися до доведених і перевірених способів захисту.

Я ще раз хочу підкреслити важливість вакцинацій. Хтось у них не вірить, хтось боїться, а хтось думає, що вакцини існують тільки для дітей. Але варто зіткнутися з ситуацією, що межує з НС або з пандемією, як тут же всі переосмислюють важливість імунізації. Тому заздалегідь потурбуйтеся про вакцинацію від гепатиту А, В, черевного тифу, вітряної віспи, кору, правця, дифтерії. Зроблені вчасно щеплення захистять вас від непередбачених змін у планах.

Будьте уважні до якості води і продуктів, які ви вживаєте. Скажіть ні інфекційним хворобам.

Не забувайте щодня пити більше води, особливо у спекотні дні. Проста профілактика зневоднення може поліпшити працездатність, реологію крові та обмін речовин. Уникайте перебування на спекотному сонці з 11.00 до 16.00.

Як уникнути проблем восени і взимку? Забігти в аптеку і купити щось противірусне або для стимуляції імунітету? Так роблять багато людей, але на теперішній день у всьому світі вже доведено, що ефективних засобів для специфічної профілактики від більшості вірусів немає, та й ефективних імуномодуляторів також не існує.

Розв’язати проблему допоможуть елементарні кроки: восени подбайте про імунізацію від грипу. Протягом усього холодного сезону підтримуйте імунітет за допомогою корисної і здорової їжі, регулярних фізичних навантажень.

Трохи складніше з настроєм, але й тут все у ваших руках. Постарайтеся оточити себе позитивними людьми, які підтримають вас і відволікатимуть у хвилини смутку. Хобі, улюблена справа, кінець кінцем розмова з фахівцем, все це допомагає у разі потреби.

Як бачите, якщо прислухатися до професійних порад і піклуватися про себе регулярно, то можна уникнути безлічі проблем зі здоров’ям.

Нічого не бійтеся, знаходьте час для себе і свого здоров’я. Хоча б раз на рік звертайтеся до свого лікаря, навіть якщо у вас немає ніяких скарг, просто щоб пройти профогляд і поповнити свої знання нововведеннями медицини. Будьте здорові!

ПРОФІЛАКТИКА ГЕЛЬМІНТОЗІВ

Гельмінтози – найпоширеніші захворювання людини. За даними ВООЗ, у світі тільки аскаридозом щорічно уражується 1,2 млрд осіб. В Європі гельмінтозами уражений кожен третій житель. Територія України має сприятливі умови навколишнього середовища для широкого поширення захворювань цієї групи, свідченням чого є 2 млн захворювань гельмінтозами, що реєструються щорічно. І ці цифри не остаточні, оскільки симптоми ураження глистами часто не є очевидними і маскуються під інші захворювання або тимчасове погіршення стану здоров’я. Швидка втомлюваність, блідість шкіри або алергічні висипання, темні кола під очима і розлад шлунка… Хто запідозрить, що ці симптоми можуть вказувати на наявність глистів? Але сьогодні в світі відомо понад 350 видів гельмінтів, які можуть викликати захворювання у людини. В Україні з них виявлено близько 30 видів.

Зазвичай зараження гельмінтами чи кишковими найпростішими відбувається через забруднений випорожненнями грунт. Наприклад, якщо не мити руки і не чистити нігті після роботи із землею, їсти брудні овочі, фрукти та ягоди. Крім того, не останню роль в зараженні цими паразитами грають мухи. Вони на своїх лапках і хоботку переносять яйця глистів та цисти найпростіших на продукти харчування. Також зараження ними можливо і при випадковому ковтанні води при купанні у водоймах. Діти нерідко заражаються паразитами від домашніх тварин (собак, кішок), які проживають з власниками в приватних будинках та квартирах.
Крім того, велику насторогу викликає відсутність спеціалізованих майданчиків для вигулу домашніх улюбленців, що призводить до забруднення дитячих майданчиків, пісочниць, прибудинкових територій, парків збудниками гельмінтозів.
Ознаки паразитарного захворювання залежать від виду та кількості паразитів, а також від індивідуальної реакції організму на глисти або найпростіші. Перші симптоми зараження паразитами: погіршується апетит, з’являється блювота, нудота або слинотеча, болі та відчуття руху у животі. Запори чергуються з проносами, розвивається швидка стомлюваність і слабкість, порушується сон. Наприклад, при зараженні гостриками, хворих турбує свербіж в області заднього проходу і промежини. Посилюється він вночі і в стані спокою. Іноді він настільки сильний, що хворий прокидається.
При запорах, різких болях, відчутті руху в животі і його здуття, слід негайно звертатися до лікаря. Такі симптоми можуть свідчити про виниклу кишкову непрохідність. При важких гельмінтозах розвиваються порушення з боку нервової системи: тривалі головні болі, запаморочення, нервові тіки. При аскаридозі, токсокарозі через особливості міграції паразита в організмі може виникнути такий симптом наявності глистів як нападоподібний сильний кашель. Часто ознаками глистів та простіших у людини є шкірні зміни у вигляді різних висипів.

При будь-якій підозрі на глистяну інвазію слід обов’язково звернутися до лікаря, а не займатися самолікуванням. Діагноз підтверджується звичайним аналізом калу на яйця глистів і цисти кишкових найпростіших. Якщо при першому аналізі калу яйця або цисти паразитів у людини не виявлені, але ймовірність зараження висока, аналізи повторюють кілька разів поспіль.
Найпоширенішими симптомами глистяної інвазії є запори, проноси, підвищення газоутворення та здуття, анемія, алергічні реакції, болі в м`язах та суглобах, хронічна втома, порушення сну та апетиту та багато інших.

Профілактика гельмінтозів включає не тільки дотримання санітарно-гігієнічних норм. Необхідно регулярно обстежувати домашніх тварин на наявність гельмінтів, а також проводити їх дегельмінтизацію. Вкрай важливим є раннє виявлення хворих і своєчасне їх лікування.

Рекомендуємо дотримуватися таких нескладних правил особистої безпеки:
1. Мийте руки перед їжею.

2. Намагайтеся обдавати окропом зелень, що подається до столу в сирому вигляді.

3. Не пийте сиру воду, особливо з відкритих водойм.

4. Пам’ятайте, що хороша риба, наприклад, в’ялена чи копчена – це сильно просолена риба, а хороша ікра лише та, яка виготовлена на ліцензованому підприємстві.
5. Не вживайте в їжу напівсире м’ясо (шашлик і домашнє сало з прожилками м’яса) – це становить 95% всіх заражень на трихінельоз.

6. Не купайтеся в невідомих водоймах.

7. Застосовуйте репеленти з метою відлякування комарів і мошок. Кровососні комахи є переносниками ряду гельмінтів, наприклад, такого як дірофіляріоз.

8. І ще пам’ятайте: необхідно завжди думати про інших людей. Проведіть дегельмінтизацію своєї собаки. Навіть якщо у Вас немає маленьких дітей, що грають в пісочниці, не удобрюйте квіти фекаліями собак і кішок, не дозволяйте їм пакостити в громадських водоймах. Припиняйте, по можливості, подібні дії інших любителів тварин.

9. Регулярно проводіть дегельмінтизацію себе і своєї сім’ї, включаючи тварин, з метою профілактики розвитку ускладнень. Заразитися можна скрізь і всюди. Не треба цього боятися. Треба вчасно застосовувати адекватні, безпечні і надійні способи дегельмінтизації.

Але не займайтеся самолікуванням! Часто такі суб’єктивні симптоми, як погіршення апетиту, скрегіт зубами тощо спонукають проводити дітям дегельмінтизацію. Однак мало хто знає, що деякі з препаратів надзвичайно токсичні для дітей, особливо раннього віку. Тому при виявленні в вашої дитини якихось із вищевказаних симптомів, зверніться до лікаря, який призначить адекватне та безпечне лікування вашим близьким.

ЯК ПОБОРОТИ ХРОНІЧНУ ВТОМУ І СТРЕС? 9 ПРАКТИЧНИХ ПОРАД

Синдром постійної втоми знайомий багатьом. Основні ознаки перевтоми – загальна слабкість, втома, почуття тривоги, зміна настрою, апатія, дратівливість, сонливість, погане самопочуття тощо. Як їх позбутися постійної втоми і відновити здоров’я та сили за короткий час?

1. Чергуйте заняття. Впродовж дня робіть регулярні зміни. Після 50 хвилин роботи організовуйте собі перерву на 10 хвилин, переключаючись на інший вид діяльності. Після розумової роботи корисно виконувати фізичну. Це може бути тривала прогулянка, робота по дому, спорт. Можете зустрітися з друзями, сходіть в театр, кіно, погуляйте по парку. Нові враження поліпшать настрій і впораються з втомою. Знаходьте в житті багато гарних вражень. У тих, хто сміється, збільшується швидкість кровообігу на 22%. Значить, до тканин і до органів більше надходить поживних речовин і кисню.

2. Облаштуйте робоче місце. Зверніть увагу на стан робочого місця, рівень шуму навколо. Якщо ви сидите на незручному стільці, згорбившись, не роблячи перерв і навіть обідаючи за комп’ютером, не дивуйтеся, що з’явилися проблем зі спиною. Нерідко у другій половині робочого дня спостерігається спад робочої активності. Змінюйте такий режим роботи.

3. Слідкуйте за режимом харчування. На день потрібно випивати приблизно півтори літри чистої питної води. Вона усуває зайву кислотність і повертає баланс вашому організму.

4. Харчування має бути повноцінним і регулярним. Їжте більше свіжих фруктів та овочів. Треба відмовитися від виснажливих дієт. Не їжте напівфабрикати та солодощі. Виключіть продукти, в яких містяться консерванти, барвники.

5. Нормальний сон. Більшості людей, аби виспатися, достатньо 6-8 годин сну. Якщо у вас з’являється бажання і сили творити, отже, ви поспали достатньо. Повноцінний сон впливає на наш настрій і здоров’я. Лягайте спати в один і той же час. Створіть умови для нормального сну, захистивши приміщення від сторонніх шумів. Постійно перед сном провітрюйте приміщення, це має стати вашою звичкою. Спробуйте робити перед сном дихальну гімнастику, фізкультуру з елементами йоги.

6. Вживайте менше кофеїну. Він дає тільки тимчасовий підйом активності, а потім настає значна втома.

7. Менше дивіться телевізор. Краще розслабляйтеся активно, гуляйте, або ж читайте. Послухайте гарну музику, уявіть себе в горах, на морському узбережжі, де вам буде спокійно і добре.

8. Теплі ванни. Температура води 37-38 градусів, час процедури 20-25 хвилин. Приймайте ванну до їжі або через 1,5-2 години після. Можете скористатись ароматичними оліями. Бажано, щоб вода не закривала область серця. Фахівці радять не приймати ванни щодня. Після приємної теплої ванни проведіть трошки часу на самоті і в тиші, думаючи про щось приємне і згадуючи радісні моменти свого життя. Постарайтеся зосередиться на собі хоча б на 10-15 хвилин.

9. Сходіть до лікаря. Намагайтеся регулярно проходити обстеження у лікаря, адже низький тиск може також викликати втому.