Навчальна робота
Уже традиційно у лютому в нашій школі урочисто проходить Декада рідної мови.
Найрізноманітніші заходи тривали упродовж тижня. Це і конкурси, й виставки, і літературні змагання, а також цікаві уроки про скарби рідного слова, виховні години. Учні мали змогу поринути у багатющий світ краси і принад рідної української мови, вшанувати пам’ять про видатних діячів нашого народу, завдяки яким вона сьогодні у нас є. З нагоди відкриття Декади рідної мови вихованці виготовили стіннівки на тему: «Найкраща мова єднання – українська». Саме назва цього колажу й стала девізом усієї декади.






Міжнародний День рідної мови
Мова – одне з найцінніших надбань, які створили й залишили наші попередники. Мова є душею нації, її генетичним кодом, у її глибинах народилося багато скарбів, якими пишається наш народ.
21 лютого відзначається Міжнародний День рідної мови, до відзначення якого приєдналися наші найменші школярики зі своїми наставниками.












“Яке прекрасне рідне слово!”
Під такою темою проведено свято – гру, у якій взяли участь учні 8 – х класів. У мовознавчому заході змагалися дві команди: «Соняшник » та «Калина». Прямуючи від туру до туру, учасники команд довели, що вони дійсно є патріотами своєї рідної мови, що вони її знають, люблять та шанують.
День української писемності та мови
День української писемності та мови традиційно відзначають в Україні 9 листопада вже понад два десятки роки поспіль.
За православним календарем – це день вшанування пам’яті преподобного Нестора-літописця – основоположника давньоруської історіографії, першого історика Київської Русі.
У школі в цей день було висвітлено багато інформації на коридорах: загадки, прислів’я, вислови про мову, фотоквести, газети.
Упродовж дня згідно розкладу уроків учителі української мови та літератури провели п’ятихвилинки «З джерел української мови», під час яких висвітлили сторінки розвитку української мови.
Педагог Рябошапко О.Я. провела інтелектуальну гру – квест «Я люблю рідну мову!» з учнями 6 – 7 класів. У дружньому поєдинку школярі показали свої знання з української мови та отримали заохочувальні призи.
Янковенко А.В., учитель української мови, організувала проведення квесту «Стежками рідної мови». На зупинках учні виконували певні завдання, брали участь у цікавих пригодах – конкурсах.
Класні колективи 5– 10 класів оформили власні газети «Говорю українською», «Рідна мова – то перлина» та інші, які присвячені цій даті.
Проведені виховні години «Українська мова в моєму серці», «Мова – це глибина тисячоліть», «До серця словом доторкнись».
Чудовий настрій, любов до рідного краю, гордість за свою мову і народ відчули учні, які були активними учасниками заходів.


















Місячник Цивільного захисту
З 17 вересня по 17 жовтня 2021 року в школі проводився «Місячник Цивільного захисту».
Головною метою Місячника було роз’яснення державної політики, спрямованої на забезпечення безпеки та захисту населення і територій, матеріальних і культурних цінностей та довкілля від негативних наслідків надзвичайних ситуацій, їх попередження, навчання населення поводженню в екстремальних умовах, пропаганди діяльності єдиної системи цивільного захисту та її структурних підрозділів. Класні керівники 5 – 10 класів у класах оформили інформаційні стенди «Дії населення в надзвичайних ситуаціях», «Дії у разі виявлення вибухового предмета». Проведені інструктажі з учнями/вихованцями щодо дій під час виникнення надзвичайної ситуації техногенного характеру. Бесіди та години спілкування із учнями початкових класів «Сигнали небезпеки», «Правила поведінки під час надзвичайних ситуацій» та практичне заняття: гра з правил дорожнього руху «Світ Моргайко» провели з учнями/вихованцями класоводи 1 – 4 класів. Соціальний педагог Бебешко О.О. із здобувачами освіти (учнями/вихованцями) 7 – 8 класів провела тренінг «Сам удома», підсумком якого були випуски стінгазет на дану тематику. Педагог Добра Л.В. на уроках образотворчого мистецтва націлила школярів на створення малюнків з теми «Наші рятівники», з яким вони успішно впорались. Медичні працівники Бондаренко В.А., Козедра О.М. провели майстер – клас «Формування навичок надання долікарської допомоги при НС» та «Демонстрація засобів захисту органів дихання, транспортування потерпілих під час НС».
Проведення у школі Місячника Цивільного захисту сприяло удосконаленню педагогічним колективом та учнями теоретичних знань і практичних навичок щодо дій в умовах надзвичайних ситуацій, навченості надання першої медичної допомоги потерпілим у випадку потреби, готовності учнів діяти за сигналами оповіщення ЦЗ, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту.




















День пам’яті жертв Бабиного Яру
З метою формування історичної правди про події Голокосту, формування стійкого негативного ставлення людей до фактів дискримінації, зневаги до людської гідності та зазіхань на право на життя 29 – 30 вересня 2021 року в навчальному закладі відбувся Національний урок, приурочений 80-м роковинам трагедії у Бабиному Яру.
Класоводи 1 – 4 класів провели «уроки толерантності» та заняття «Три ляльки». Класні керівники 5 – 10 класів провели годину спілкування «Стосунки між народами – «свої» та «чужі». Учитель історії України Янковенко О.Г. провів урок мужності для учнів 9 – 10 класів «День пам’яті жертв Голокосту. Історія і пам’ять». Бібліотекар школи Стеценко А.А. оформила виставку з даної тематики..












Дзвенить, дзвенить шкільний дзвінок –
Нас закликає до навчання
Ми поспішаєм на урок
І знову йдемо в світ пізнання.



















Національний урок з безпеки дорожнього руху “Безпечна дорога додому”
З метою профілактичної роботи із запобігання дитячому дорожньо-транспортному травматизму, формуванню навичок безпечної поведінки на вулицях і дорогах, удосконалення та узагальнення знань з безпеки дорожнього руху, правил пішоходів, безпечного поводження під час руху до школи і додому був проведений урок на тему «Безпечна дорога додому». На уроці учні ознайомились з історією виникнення Правил дорожнього руху та необхідністю їх дотримання. Були детально розібрані дорожні знаки та правила дорожнього руху, які можуть знадобитися дітям у повсякденному житті, проведено ряд пізнавальних та інтелектуальних вправ, рольових ігор.
Проведення уроку показало, що учні в достатній мірі знають Правила дорожнього руху, володіють навичками поведінки на вулиці, дорозі, вміють знайти вихід із будь-якої ситуації, пов’язаної з дорожнім рухом.





















«Пам’ять про Голокост необхідна, щоб наші діти ніколи не були жертвами, катами або байдужими спостерігачами!» І. Бауер
«Сьогодні мова піде про тих, хто не хотів бути байдужим спостерігачем і, навіть ціною свого життя і життя своїх близьких, рятував ні в чому не винних людей. Ми будемо говорити про Праведників народів світу, яких 14 травня 2021р. Україна вперше вшановує у День пам’яті українців, що рятували євреїв під час Другої світової війни,» – так розпочав урок пам’яті в школі учитель історії України Янковенко О.Г. Протягом заходу учні ознайомились з багатьма історіями порятунку євреїв з усіх куточків України, переглянули документальні відеоісторії, фото. Школярів глибоко вразили події врятування єврейських родин на Поділлі, зокрема в м.Немирові, с. Зарудинцях, с.Райгороді, смт. Брацлаві. Діти читали рядки, присвячені трагедії єврейського народу, а потім схилили голови у хвилині мовчання.
Голокост нам треба пам’ятати,
Адже пам’ять – то є наша совість,
Помилок таких не допускати,
Не писати геноциду повість…





УРОК ЗВИТЯГИ
Дорогу ціну заплатив український народ у найстрашнішій війні 1941 -1945рр. Не зникне в пам’яті людській, не піде в забуття великий подвиг і велика трагедія нашого народу – його битва і перемога над запеклим ворогом. Не можна забути тих, хто віддав своє життя задля щастя і мирного життя інших. Урок звитяги, присвячений пам’яті жертв Другої світової війни, – це лише маленька часточка великої данини вшанування безсмертної пам’яті полеглих солдатів, поваги до захисників нашої Батьківщини. По завершенню уроку школярі поклали квіти до обеліска, який розташований у парку школи.





ТИЖДЕНЬ ПОЧАТКОВИХ КЛАСІВ
У нашій школі стало вже доброю традицією проводити Тиждень початкових класів, у цьому навчальному році Тиждень відбувся з 12 по 16 квітня. Девіз тижня : «Сім кольорів краси й надії, в наші задуми і мрії!». Всі дітки початкової школи брали активну участь, а головна організаторська роль належала їхнім наставникам. Їх ентузіазм, творчий підхід допомогли зробити цей тиждень справжнім улюбленим святом як для малечі, так і для дорослих.Робота протягом тижня була спланована так, щоб заходи охоплювали різні сторони діяльності дітей та були цікавими, корисними і сприяли інтелектуальному та творчому розвитку дитини. Адже найкращий спосіб зробити дитину хорошою – це зробити дитину щасливою.
ВІДЕО ЗА ПОСИЛАННЯМ: https://www.facebook.com/100012304440506/videos/1193187974434673/
«Людина вдосконалюється за допомогою праці».
Т.Карлейль
У рамках днів трудового навчання відбулися заходи, в яких взяли участь здобувачі освіти (учні/вихованці) 7- 10 класів. Під час проведення днів вони продемонстрували свої знання, здібності та уміння з даного предмету.
Було проведено:
- Квест «Подорож у світ професій», де учні/вихованці розгадували кросворди, ребуси, головоломки, виконували різні цікаві завдання.







Майстер-класи: де під керівництвом вчителя столярної справи Банюка Р.М. виготовляли годівнички.



За допомогою вчителя швейної справи Бражинської Н.А. вчились робити м’яку іграшку з ниток –весняну пташечку.



Разом із учителем швейної справи Банюк О.О. створювали з тканини ляльку- мотанку.



Під наглядом вчителя кухарської справи Гуцаленко О.М. вихованці школи випікали млинці до свята Масляної.



Під керівництвом вчителя сільськогосподарської праці Пилипчук В.М. учні висівали насіння помідор.



Вчитель швейної справи Ткаченко Л.В. навчала дітей виготовляти з фоамірану квіти.


Проведено олімпіаду з трудового навчання за профілями: швейна та столярна справи.






Виставка малюнка під назвою «Не професія обирає людину, а людина професію».


На завершення днів трудового навчання було проведено виставку дитячих робіт.




Шевченківські дні
У кожного народу є талановиті митці-поети, письменники. Саме вони прославляють свою країну, звеличують її серед інших націй світу. Тарас Григорович Шевченко — великий поет, геній українського народу. Він зробив неоціненний вклад у духовну скарбницю людства. 9 березня з метою вшанування пам”яті великого Кобзаря, у спеціальній школі учителями української мови проведено міні-диктанти “Шевченкове слово не згасне у віках”. У фойє закладу оформлено інформаційний куточок “Ти з нами, Тарасе!”. Класовод 2 класу Чернецька Р.М. провела урок “Тарас Шевченко на уроках математики”. У 5-10 класах проведено тематичні виховні години “Поезія Шевченка – то музики народної душа”. Бібліотекар школи оформила виставку “Полюбімо Україну Шевченківською любов”ю”. На завершення дня вшанування пам”яті Т.Г.Шевченка працівниками школи проведено літературний віртуальний флеш -моб “Єднаймо душі словом Кобзаря”.
Творчість Шевченка — це святиня, якою дорожить і гордиться український народ. Ми, нащадки, будемо завжди берегти у своєму серці той вогник любові до Вітчизни, який запалив поет своїми безсмертними творами.













Відео за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1YKifD3llzc2b8T_9RnUtyofwPPuPBh25/view?usp=sharing
150 – річчя Лесі Українки
З метою вшанування пам’яті видатної української письменниці, громадської діячки Лесі Українки, популяризації її творчості серед здобувачів освіти(учнів/вихованців) у спеціальній школі було проведено ряд цікавих заходів. Бібліотекар школи Стеценко А.А. оформила тематичну виставку «Народжена Україною». Здобувачі освіти(учні/вихованці) початкових класів ознайомились з творчістю Лесі під час виховних годин «Леся Українка – славна донька України». У 5 – 7 класах проведено виховні години з тем «Славетні імена України: Леся Українка», «Світле безсмертя Лесі Українки». У 8 – 9 класах вихованці переглянули цікаві відео про життя та творчість Лесі Українки, активно відповідали на питання вікторини, а також декламували поезії. Також мали змогу дослідити маловідомі факти про талановиту поетесу.
Рябошапко О.Я. поглибила знання учнів/вихованців шляхом проведеного квесту «Чи знаєш ти Лесю Українку?» та випуском стіннівок.
Надавачі освіти (педагоги) провели тематичні уроки: «Вогонь поезії Лесі Українки»(5 клас), «Стежками Лесі Українки»(6,10класи), «Собі ім’я свого народу навіки, як вона, візьми»(7,8 класи).
Переглядались відеофільми про відому поетесу, проводились міні-диктанти, поетичні хвилинки, де звучало слово Лесі або про неї поетичне слово.
Добра Л.В., учитель образотворчого мистецтва, провела конкурс малюнків «Краща ілюстрація до творів Лесі Українки».
Заключним акордом проведених заходів був віртуальний літературно- музичний вечір «Вплітаю квітку до Лесиного віночка», на якому від здобувачів освіти (учнів/вихованців) та надавачів освіти(педагогів) лунали вірші про квіти, звучала чарівна мелодія та пісня на слова поетеси.
Про Лесю Українку можна багато цікавого розповісти і дізнатися. Бо її життя – героїчна легенда, і її вона творила, перемагаючи важку хворобу, здобуваючи знання самоосвітою і творячи для нащадків таку неповторну прекрасну поезію.
Відео за посиланням: https://www.facebook.com/100012304440506/videos/1159570517796419/
























Шануймо мову серцем і вустами
Мова – одне з найцінніших надбань, які створили й залишили наші предки. Мова є душею нації, її генетичним кодом, у її глибинах народилося багато скарбів, якими пишається наш народ.21 лютого відзначається Міжнародний День рідної мови. Це відносно молоде свято – до календарів усього світу воно ввійшло тільки у 1999 році. В Україні воно також лише почало писати свою історію, хоча сама проблема мови на українських землях нараховує кілька століть.До відзначення Міжнародного Дня рідної мови долучилася і наша шкільна родина. Протягом тижня для учнів були підготовлені тематичні виховні години з цікавими мовними завданнями та вікторинами. 21 лютого педагогами – організаторами з учнями 5 та 6 класів проведено квест “Пригоди у Королівстві української мови”. Захід пройшов цікаво та пізнавально. Тож і ви, любі друзі, любіть, шануйте і бережіть рідну мову, бо вона – наш генетичний код.































МІСЯЧНИК ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ
З метою створення безпеки та захисту населення і територій, матеріальних та культурних цінностей і довкілля від негативних наслідків надзвичайних ситуацій, їх попередження, навчання всіх учасників освітнього процесу поводженню в екстремальних умовах, пропаганди діяльності єдиної системи цивільного захисту та її структурних підрозділів з дотриманням обмежувально-карантинних заходів щодо запобігання виникнення та розповсюдження коронавірусу SARS-CoV-2 на території школи – інтернату протягом 17.09.2020 – 17.10.2020 відбувся Місячник Цивільного захисту. У ході Місячника проведено переважну більшість запланованих заходів, які висвітлені в наказі від 16.09.2020 року №102.
Зокрема, класні керівники з класними колективами випустили інформаційні газети та провели тематичні уроки: «На наших вулицях ходимо безпечно» (2 клас), «Небезпечна гра з вогнем» (3-4 класи), «Природні катаклізми» (5 – 7класи), «Надзвичайні ситуації воєнного характеру. Тероризм» (8 – 10кл). Надавачі освіти (педагоги) 1 – 4 класів провели практичні заняття з правил дорожнього руху. Вихователь 2 класу Вознюк В.М. провела з дітьми екскурсію до пожежної частини. Також вихователі 3 – 10 класів провели з дітьми виховні бесіди та рольові ігри «Що потрібно робити у надзвичайній ситуації», «Правила поведінки і дії населення під час надзвичайних ситуацій», «Основні принципи порятунку та захисту людей», «Дії в умовах надзвичайних ситуацій», тощо.
З метою удосконалення знань з цивільного захисту для вихованців були видані пам’ятки щодо правил безпеки під час надзвичайних ситуацій. На уроках образотворчого мистецтва здобувачі освіти (учні/вихованці) під керівництвом Доброї Л.В. створили ряд ілюстрацій, на яких зобразили природні катаклізми, пов’язані з вогнем, штормами, грозою, іншими природними явищами, що несуть загрозу людям. Надавачі освіти (педагоги) української мови написали диктанти із здобувачами освіти (учнями/вихованцями) 5 – 10 класів на протипожежну тематику «Вогонь – друг, вогонь – ворог».
Протягом Місячника проведено відпрацювання евакуації здобувачів освіти (учнів/вихованців), надавачів освіти (педагогів) та обслуговуючого персоналу, уточнення і поновлення планів евакуації та приведення в належний стан найпростіших укриттів.
Усі заходи превентивного характеру, які проведені протягом Місячника, допомогли здобувачам освіти(учням/вихованцям) поглибити знання щодо їх дій у випадку надзвичайних ситуацій та удосконалили навички користуватися засобами індивідуального захисту, дотримуватись усіх засобів захисту щодо запобігання виникнення та розповсюдження коронавірусу SARS-CoV-2.














Стоп секстинг!
З метою попередження сексуального насильства в цифровому середовищі, профілактики та захисту дітей від шантажу в цифровому просторі, сексуального насильства та експлуатації класні керівники школи – інтернату взяли участь в спеціалізованому вебінарі «Як педагогічні працівники можуть створити безпечний онлайн – простір для учнів».



За матеріалами вебінару та інформаційними матеріалами з превентивної тематики у 5 – 10 класах класні керівники провели тематичні заходи.
Так у 5 – му класі (класний керівник Рябошапко О.Я. провела урок на тему «Я знаю, як спілкуватись в Інтернеті. Не ведусь!»


Класний керівник 6 класу Банюк Р.М. провів інформаційну годину з теми « Я знаю, як спілкуватися в інтернеті»


У 7– х класах проведені уроки «Інтимне селфі в Інтернеті – жарт чи небезпечний ризик?»


Здобувачі освіти(учні/вихованці) 8 – го класу ознайомились з безпекою в цифровому просторі й профілактикою сексуального насильства та експлуатації на уроці з теми «Інтимне селфі в Інтернеті – жарт чи небезпечний ризик?»

Здобувачі освіти (учні/вихованці) 9 – 10 класів поглибили знання з даної теми під час проведення інформаційно – пізнавальних годин «Створення безпечного онлайн – простору для учнів»(класний керівник Банюк О.О.)

та «Stop _ sextung» (класний керівник Миколаєнко О.П.)


Для всеобучу батьків з даної теми оформлено Пам’ятку.
Роль фізкультхвилинок
Мудреці казали: “Рух здатний замінити всі на світі ліки, але жодні з ліків не замінять руху”.
Традиційні фізкультхвилинки проводяться під час навчальних занять, коли діти знаходяться у сидячому положенні, з метою зняття стомлення. Проведення фізкультхвилинок перш за все позитивно впливає на емоційний стан, забезпечує відновлення працездатності, підвищує настрій дітей, знижує статичні навантаження, попереджає тим самим порушення постави. Завданням педагога саме є оптимізація цієї форми фізкультурно-оздоровчої роботи з метою здобуття максимального оздоровчого ефекту. У комплекс вправ також включені елементи рефлексотерапії, тобто сукупність прийомів цілеспрямованої, переважно крапкової, дії на організм шляхом роздратування рецепторного апарату шкіри і належних тканин. Цей метод (акупресура) надає дію через так звані активні крапки. У відповідь на роздратування певних активних крапок в організмі виникають реакції, що забезпечують його адаптацію до змін зовнішнього середовища, і інші захисні реакції, активізується діяльність внутрішніх органів, регулюється м’язовий тонус, знижується нервово-психічна напруга, досягається релаксація.
Від крапки багато в чому залежить ефект (управління життєвої енергії). Так, через дію на активні зони ступні – цього розподільного щита – можна «підключитися» до будь-якого органу людського організму і стимулювати або гальмувати його діяльність. Дія на активні зони колінного суглоба сприяє підвищенню опірності організму до вірусних і алергічних захворювань, оскільки роздратування цих зон призводить до збільшення синтезу інтерферону. Пальці наділені великою кількістю рецепторів, що посилають імпульси в центральну нервову систему. Натиснення на середній палець стимулює мозок, знижує кров’яний тиск; впливаючи на мізинець, можна поліпшити розумову діяльність. За допомогою масажу біологічно активних крапок на вушній раковині можна швидко підняти тонус нервової системи, зняти стомлення, мобілізувати функції систем, що лімітують працездатність.
Також в комплекс включені вправи дихальної гімнастики, що викликають у дітей емоційний підйом, поліпшуючі кисневий обмін, дають оздоровчий ефект.

Методика проведення фізкультпауз
Фізкультхвилинки проводяться на кожному уроці між 20-ою і 25-ою хвилинами протягом 1,5-2 хв. Кожен комплекс фізкультхвилинок складається з 5–6 вправ, повторених 5-6 разів, з них 3 вправи – із запропонованих (по одному з кожного блоку).
Педагогу, тренеру-викладачу з хортингу, що працює в дошкільному закладі або в загальноосвітньому навчальному закладі з школярами у початкових класах, необхідно вивчати весь матеріал – у тому числі і теоретичні обґрунтування кожної вправи, зацікавлювати та заохочувати дітей до виконання вправ.
Комплекс вправ для включення у фізкультхвилинки
Вправа 1. Дія натисканням на пальці рук.
Пальці наділені великою кількістю рецепторів, що посилають імпульси в центральну нервову систему. Пальці є «дорогами зворотного зв’язку» з тими або іншими органами. Наприклад, натиснення на середній палець тонізує мозок, знижує підвищений кров’яний тиск, а впливаючи на мізинець, можна поліпшити діяльність. Необхідно використовувати натискання на пальці рук у поєднанні з дихальними вправами, і ці дії значно покращують самопочуття дітей. Натискувати слід від пальця до кінчика, включаючи подушечку, в 3-4 прийоми. Натискати палець потрібно поперемінно на тильну, а потім і на сторони пальців. Тривалість натискання – 3 с, сила – середня. Обробляються пальці обох рук по черзі.
Вправа 2. Дія на активні крапки ніг.
Натискаючи на активні крапки підошви, ми стимулюємо функції багатьох внутрішніх органів. Аби надати загальну дію на всі активні крапки підошов, слідує сидячи катати палицю. Тривалість – 2–3 хв. На звичайну палицю приклеїли вузькі подовжні смужки з пластмаси. Катання такої палиці надаватиме сильнішу дію на активні крапки.
Масаж рефлексогенних зон ступні – особливий спосіб боротьби із стомленням. Зональний самомасаж підошви надає потужну тонізуючу, загальнозміцнювальну дію.
Вправа 3. Масаж біологічно активних крапок на вушній раковині.
За допомогою їх масажу можна швидко підняти загальний тонус нервової системи, зняти стомлення, мобілізувати функції систем, лімітуючих працездатність.
Ретельно промасажувати натисканням середньої сили вушні раковини від верхньої частини до мочки. Тривалість – 10-15с.

Вправа 4. В.П.: сидячи за партою, ноги зігнуті, руки на колінах. «Перекочування» стоп з п’яти на носок. Руками масажувати біологічно активні зони коліна. Тривалість масажу – 8 с.
Вправа 5. «Слон». Стоячи, ноги на ширині плечей або сидячи, притиснути голову до плеча і оглядіти кімнату (клас). Прагнути рухатися всією верхньою частиною тіла, неначе малюєте «вісімку». Під час руху витягнути руку і дивитися на пальці. Якщо у полі зору руху вся рука, значить, вправа виконана добре. Повторити іншою рукою.
Вправа 6. «Сова». Обхопити плече і «розім’яти» м’язи. Обернути голову і поглянути через одне плече, потім через інше. Опустити голову на груди, дихати глибоко, розслаблюючи м’язи. Повторити вправу, розминаючи інше плече.
Вправа 7. Творчий образ – «Тренер з хортингу». Сидячи за партою, опустити голову на руки, закрити очі, розслабитися і думати лише про тренера з хортингу (творчий образ). Образ можна міняти, наприклад, на «бабусю», «дідуся», «зелену ялинку» або «сонечко».
Використання фізкультхвилинок на уроках української мови та літератури
Здоровою може вважатися людина, яка відзначається гармонійним фізичним і розумовим розвитком і добре адаптована до оточуючого її фізичного та соціального середовища. (Г.Сигерист) Приймаючи дитину до школи, «потрібно враховувати, що маємо справу з дитячим Норма природної потреби в русі у дітей становить приблизно 1,5 – 2 години на добу. Проте за час навчання у школі рухова активність дитини зменшується. Руховий режим з відносно довільного змінюється на обумовлений строгими правилами поведінки. Більшу частину доби дитина перебуває у статичному положенні, тобто сидить: у школі під час уроків; удома, коли виконує домашні завдання, читає, переглядає телепередачі або грається у комп’ютерні ігри. При цьому дитина несе велике фізичне навантаження. Статичне навантаження вступає у протиріччя з фізичним розвитком дитини. Як наслідок – розвиток перевтоми. У дитини знижується працездатність, проявляються негативні емоції, погіршується самопочуття. Дитина скаржиться на головний біль. Дехто з дітей починає порушувати правила поведінки на уроці. Тому при виявленні в дітей перших ознак перевтоми необхідно робити перерви, під час яких діти б могли виконувати нескладні фізичні вправи. Такі перерви під час уроку (фізкультхвилинки) сприяють поліпшенню функціонування мозку, відновлюють тонус м’язів, які підтримують правильну поставу, знімають напругу з органів зору і слуху, з утомлених від письма пальців. Фізкультхвилинка має стати обов’язковим елементом кожного уроку в початковій школі (крім тих уроків, на яких сам процес навчання передбачає достатню рухливість, наприклад, уроків музики, трудового навчання, ритміки, фізичного виховання). Фізкультхвилинка включає 3-4 вправи, добре знайомі дітям і легкі для виконання. Кожна вправа виконується 3-4 рази в середньому темпі. Тривалість фізхвилинки 2-3 хвилини. Вправи мають добиратися таким чином, щоб протягом дня цілеспрямовано навантажувалися і розслаблялися різні групи м’язів дітей: плечового пояса, спини, тазостегнових суглобів. Необхідно включати в комплекс вправи для відпочинку очей, дихальні вправи, вправи на координацію рухів. Щоб процес виконання фізичних вправ був цікавим для дітей, необхідно час від часу змінювати вправи (кожні 2-3 тижні), виконувати їх під музику, включати танцювальні рухи. Дітям подобаються фізкультхвилинки, які супроводжуються віршованими текстами. Щоб у дітей не збивався ритм дихання, їхні рухи були точними і сильними, при проведенні таких фізкультхвилинок учитель промовляє текст, а діти виконують вправи. Чим більшим є статичне навантаження, тим частіше й активніше потрібно робити фізичні вправи. В першому класі необхідно проводити по дві фізкультхвилинки – на 10-ій і 20-ій хвилині кожного уроку. Але якщо діти швидко стомлюються, можна провести і три фізкультхвилинки протягом уроку (особливо в першому півріччі ). Не потрібно забувати про відпочинок і під час виконання дітьми домашніх завдань. У групі подовженого дня фізкультхвилинки організовує вихователь, а вдома – батьки чи дитина самостійно. Пропонуємо вашій увазі фізкультхвилинки, які можна провести під час занять у початковій школі, зокрема на уроках читання. Орієнтовні вправи для розвитку дихання 1. Руки вгору, вниз, промовляти звуки „Ш”, „Ж”, видихаючи повітря. За рекомендацією Є.В.Давиденка: 1. В. п. – стати рівно, руки вниз. 1-2 – руки в сторони – вдихнути, 3-4 – різко обняти себе руками за плечі – видихнути. Повторити 3-4 рази. 2. В. п. – стати рівно, руки вниз. 1-2 – руки в сторони – вдихнути, 3-4 – присісти, обняти руками коліна – видихнути. Повторити 3-4 рази. 3. Вдихнути широко відкритим ротом, видихнути носом. Повторити 4-5 разів. 4. Дихання через одну ніздрю: вдихнути носом – одна ніздря притиснута пальцем, видихнути ротом. Повторити 3-4 рази. Комплекс вправ гімнастики для очей 1. Швидко покліпати очима, заплющити очі та посидіти спокійно, повільно рахуючи до 5. Повторити 4 -5 разів. 2. Міцно замружити очі. Порахувати до 3, відкрити очі та подивитися вдалечінь. Порахувати до 5. Повторити 4 – 5 разів. 3. У середньому темпі проробити 3 – 4 кругових рухів очима в правий бік, стільки ж само – у лівий. Розслабивши очні м’язи, подивитися вдалечінь – на рахунок 1 – 6. Повторити 1 – 2 рази. 4. Витягнути руку вперед. Подивитися на вказівний палець витягнутої руки на рахунок 1 – 4. Потім перенести погляд вдалечінь на рахунок 1 – 6. Повторити 4 – 5 разів. Вправи для профілактики короткозорості 1. В. п. – ноги на ширині плечей, руки в боки. Кругові рухи руками вперед і назад. Весь час стежити за кінчиком великого пальця. Повторити 3-4 рази. 2. В. п. – сісти на стілець. Замружити і відкрити очі. Повторити 3-4 рази. Виконувати в середньому темпі. Фізкультхвилинки з віршованими текстами 1. Встаньте, діти, посміхніться, Землі нашій уклоніться За щасливий день вчорашній. Всі до сонця потягніться, Вліво, вправо нахиліться, Веретенцем покрутіться. Раз присядьте, два присядьте І за парти тихо сядьте. 2. Хто ж там, хто вже так втомився, І наліво нахилився? Треба дружно всім нам встати (вийти із-за парт) Фізкультпаузу почати. Сонце спить, небо спить (очі закриті долонями) Навіть вітер не шумить. (присісти) Рано-вранці сонце встало (відкрити очі, встати, підняти голови, Всіх промінням привітало. (піднятися на носки, руки підвести угору, розвести в сторони, підвести угору, помахати руками) Хмарка сонечко закрила Слізки срібні зронила. ( закрити обличчя руками) Ми ті слізки пошукаємо, У травичці позбираємо. (присідання) 3. Всі піднесли руки – раз! Раз! – і вгору, два! – і вниз На носках стоїть весь клас. На сусіда не дивись. Два – присіли, руки вниз, Будемо дружно ми вставати, На сусіда подивись. Щоб ногам роботу дати. 4. Раз! Два! Час вставати: Будемо відпочивати. Три! Чотири! Присідаймо, Швидко втому проганяймо. П’ять! Шість! Засміялись, Кілька раз понахилялись. Зайчик сонячний до нас Завітав у вільний час. Будем бігати, стрибати, Щоб нам зайчика впіймати. Прудко зайчик утікає І промінчиками грає. Сім! Вісім! Час настав Повернутись нам до справ. 4. Ми берізки і кленці. В нас маленькі стовбурці.(Встати) Ми в стрункі стаєм рядки. Виправляєм гілочки. (Руки поставили перед собою) Ледь зіп’ялись з корінців, Дістаємо промінців.(Руки підняти вгору) Ми стискаєм їх вогонь В зелені своїх долонь. (Стискають кулачки) Хилять свіжі вітерці Вліво-вправо стовбурці. (Нахили тулуба) Ще й верхівки кожен ряд Нахиля вперед-назад. (Вправи для шиї) 5. Виростем великими (діти стають на пальці ніг, руки вгору). Яблук нарвемо ( імітують зривання яблук обома руками). В кошики великі (розводять руки в сторони). Ми їх складемо ( присідають, імітуючи складання яблук). 6. Раз – підняти руки вгору, Два –нагнутися додолу, Не згинайте, діти, ноги, Як торкаєтесь підлоги, Три, чотири – прямо стати, Будем знову починати. Хто зуміє присідати І ногам роботу дати? Раз – піднялись, два – присіли, Хай мужніє наше тіло. Хто втомився присідати, Може вже відпочивати. Руки в боки, руки так, Руки вгору, як вітряк. 7. Ми писали, ми трудились, Наші руки вже стомились, А щоб гарно написати, Треба пальці розім’яти. Руки кілька раз тряхнемо І писати знов почнемо, Відпочивши дружно враз Приступив до праці клас. 8. Столярки-молодці, Тешуть столики й стільці. Пилочками чики-чики, Молотками туки-туки. Чик-тук-туки, чик-тук-туки, В нас до праці здібні руки. 9.Раз, два – усі пірнають,(Присідання) Три, чотири – виринають, П”ять, шість – на воді (Рухи руками) Кріпнуть крильця молоді, Сім, вісім, що є сили – Всі до берега приплили,(Руки на поясі, ходьба на місці) Дев’ять, десять – розгорнулись, Обсушились, потягнулись, І розбіглись, хто куди. (Сісти за парти). 10. Трава низенька-низенька, ( Всі присіли) Дерева високі-високі.(Піднімають руки вгору) Вітер дерева колише-гойдає(Обертаються) То вліво, то вправо нахиляє (Нахил вправо, вліво) То вгору, то назад, (Потягуються вгору, назад) То вниз нагинає. (Нагинаються вперед) Птахи летять – відлітають, (Махають руками) А учні тихенько за парти сідають.(Всі сідають). 11. Щось не хочеться сидіти, Треба трохи відпочити. Руки вгору, руки вниз, На сусіда подивись. Руки вгору, руки в боки. Вище руки підніміть, А тепер їх опустіть. Плесніть, діти, кілька раз, За роботу, все гаразд. Орієнтовні вправи для фізкультхвилинок 1. Вихідне положення – сидячи на стільці, руки вздовж тіла розслаблено. 1 – нахил голови назад, 2 – нахил голови вперед. Вправу виконувати повільно, спину тримати рівно, голову нахиляти як можна далі. 2. Вихідне положення – ноги на ширині плечей, руки вбоки. Кругові рухи руками вперед і назад. 3. Вихідне положення – сидячи на стільці, руки до плечей, лопатки з’єднати. 1 – 2 – нахил вправо, 3-4 – нахил вліво. 4. Вихідне положення – руки на плечі. Відставити праву ногу назад на носок, руки підняти вгору, прогнутися, подивитися на кисті рук, повернутися у вихідне положення. Те саме, починаючи з лівої ноги. 5. Вихідне положення – руки на поясі. Повернути тулуб наліво, руки в бік долонями вгору, повернутися у вихідне положення. Те саме, але в інший бік. 6. Вихідне положення – основна стійка. Підняти вперед праву ногу, зігнуту в коліні. Руками притиснути коліно до грудей, повернутися у вихідне положення. Те саме, починаючи з лівої ноги. 7. Вихідне положення – основна стійка. Поставити праву ногу вперед на носок, підняти руки вперед, стискуючи і розпрямляючи пальці. Праву ногу в бік, руки в сторони, продовжуючи стискувати і розпрямляти пальці. Приставити ногу, опустити руки. Те саме, починаючи з лівої ноги. 8. Рухи тулуба вправо-вліво, вперед-назад, навколо своєї осі. 9. Згинання і розгинання ніг, вставання із сидячого положення і повернення у вихідне положення. Зразок схеми самоаналізу уроку 1.Характеристика навчальних можливостей класного колективу за результатами педагогічного аналізу. Як враховано особливості учнів під час планування даного уроку? 2.Тип уроку, його структура; як даний урок пов’язаний із попереднім, який матеріал цього уроку необхідно використати в подальшому? 3. Які головні завдання уроку, їх врахування під час планування та реалізації мети уроку /навчальної, виховної, корекційно – розвивальної/? 4.Чи раціонально використано час уроку, чи раціональна структура уроку для вирішення його основних завдань? 5. Яке поєднання організаційних форм, методів і прийомів використано на уроці, чи оптимальне його поєднання? 6. Як здійснюється контакт із класом та з окремими учнями, тобто як було налагоджено зворотний зв’язок? 7. Чи раціонально використано навчальний кабінет, шкільні майстерні (якщо є)? Чому обрано саме такі засоби навчання? 8.Наскільки ефективно організовано самостійну роботу, чи використано елементи самоосвіти, самовиховання? 9.Як організовано контроль за якістю навчальних досягнень учнів? 10.Чи забезпечено цілеспрямовану розумову діяльність учнів? 11. Як створювалися ситуації емоційних переживань для формування внутрішньої мотивації навчання? 12. Чи дотримувався вчитель педагогічного такту? 13.Чи зацікавив урок учнів? 14. Які елементи в ході уроку були найбільш вдалими? Що не вдалося виконати? 15. Як продумано додаткові варіанти для непередбачених ситуацій? 16. Як планувати роботу над усуненням недоліків? |